Sürgülü Kapı Motoru Seti

Sürgülü Kapı Motoru Seti

Kapı sistemleri en çok tercih edilen sürgülü kapılardır. Sürgülü kapılar manuel olarak çalışan ve otomatik olarak çalışan diye iki çeşit olmaktadır. Manuel sürgülü kapılar açılıp kapanırken insan gücüne ihtiyaç duyan kapılardır. Bu tür kapılar geçiş sırasında zaman kaybına neden olurlar. Otomatik sürgülü kapılar ise açılışları sırasında insan gücüne ihtiyaç duymaz. Bir kumanda vasıtasıyla veya üzerinde bulunan sensörler yardımıyla açılıp kapanma yaparlar. Otomatik sürgülü kapılar geçişler esnasında zaman kaybı yaşanmasını engellerler. Otomatik sürgülü kapılar da kapı motoru seti bulunmaktadır. Bu motorlar sayesinde insan gücüne ihtiyaç ortadan kalkmıştır. Manuel olarak yapılan sürgülü kapılara sonradan eklenecek sürgülü kapı motoru seti kullanarak bu kapıları otomatik hale çevirmek mümkündür.

Sürgülü Kapı Motoru Seti Özellikleri

Sürgülü kapı motoru seti genellikle sabit olan direkler veya kanatlar üzerine montaj edilir. Açılıp kapanma hareketini motorun kol şeklinde olan tasarımından almaktadır. Sürgülü kapı motorları edilirken kanat uzunluğu dikkate alınmalıdır. Açma kapama esnasında kapının açılma kapanma yönü doğrultusunda herhangi bir canlı veya cansız bir şey olmamalıdır. Sürgülü kapı motoru seti üzerinde bulunan algılayıcılar sayesinde bu tür engelleyici faktörleri önceden fark edebilir. Engelleyici faktörleri fark eden algılayıcılar açma ve kapanma hareketini durduracaktır. Yine de tehlikesiz olması bakımından dikkatli olunması gerekmektedir.

Sürgülü Kapı Motoru Setinin Kullanımı

Sürgülü kapı motoru seti kullanılan malzemeye göre değişiklik göstermektedir. Motor sistemi birtakım opsiyonlar ile birlikte her kapı çeşidine kolaylıkla monte edilebilmektedir. Kapınız ahşap malzemeden üretilmişse kapı motoru biraz yavaş çalışabilir. Yoğun olarak kullanılan mekânlarda Çelik olan kapıları tercih etmelisiniz. Bu çelik kapılara takılacak olan sürgülü kapı motoru seti sayesinde kapılar daha iyi çalışma imkânı bulacaktır. Çelik kapılar şifrelenebilmektedir ve bu kapılar otomatik sensörlü kapı olarak da kullanılabilmektedir. Cam sürgülü kapılarda sürgülü kapı motoru takılarak kullanılabilmektedir. Özellikle cam sürgülü olan kapılar yalıtım yapması açısından çok tercih edilmektedir. Cam sürgülü kapıya takılan sürgülü kapı motoru tek kanat ya da çift kanat olup istenilen yön doğrultusunda iç içe geçerek açılmaktadır.

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın