Kanatlı Kapı Motoru

Kanatlı kapı motoru, bahçe kapıları arasında kullanılan kanatlı bahçe kapılarında kullanılmaktadır.

Kanatlı kapıların çalışma sistemleri diğer bahçe kapı sistemlerinden biraz farklıdır. Bu tür bahçe kapıları, açıp kapanan bir veya iki kanat ve kanatların sabitlendiği kenar direklerinden oluşur. Kanatlar belirlenen yöne doğru açılıp kapanarak bahçe kapısında giriş ve çıkışlar kontrol edilebilmektedir.

Diğer tür kapılara oranla tercih edilmesindeki en önemli sebebi daha az ve fiziksel olarak daha sorunlu alanlarda kolaylıkla çalışabilmesidir.

Yana kayar bahçe kapılarında kapı sağa veya sola doğru hareket edebilmesi için hareket edeceği yönlerde kapıların uzunluğu kadar alana daha ihtiyaç duyar. Bu da yan yana yapılmış binalarda veya fiziksel olarak mümkün olmayan alanlarda bu tip kapıların kullanımını mümkün kılmaz.

Kanatlı kapı motorları ise genelde sabit direkler ve kanat üzerine montajı yapılır. Açılma kapanma hareketini kapı motorunun kol şeklinde olan tasarımından alır.

Kanatlı kapı motorları seçilirken taşıyacağı ağırlık, kanat uzunluğu gibi kıstaslar mutlaka göz önüne alınmalıdır. Bununla beraber fotoselli kapılarda, motorların diğer otomasyon ürünleri ile entegreli çalışıp çalışamayacağına dikkat edilmelidir.

Açma kapanma sırasında kapının açılıp kapanacağı yönde herhangi bir nesne veya insan olmamalıdır. Kanatlı kapı motorları üzerindeki algılayıcıları sayesinde günümüzde bu tür engelleri önceden fark edebilecek ve açma veya kapanma hareketini durduracaktır. Ancak yine de dikkatli olunması gerekir.

Genelde villa bahçelerinde bu tür kapılar ve motorları da oldukça sık kullanılmaktadır. Bu nedenle kapı kanatları genelde demir ferforjeden tercih edilebilmektedir. Bu da kapı kanat ağırlığına oldukça üst düzeyde yük bindirebilmektedir. Bu tip durumlarda kapı ferforje’si ayrı bir yerde imal ediliyor ise mutlak kapı motoru montajını yapacak firmaya önceden net bilgiler verilmesi ve kanatlı kapı motorlarının bu bilgilere göre seçilmesi uygun olacaktır. Otomatik bahçe kapısı

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın