Kanatlı Kapı Motoru Seti


Kanatlı Kapı Motoru Seti

Kanatlı kapı motoru bahçe kapıları içerisinde kullanılmaktadır. Kanatlı kapı motorları ile çalışan kanatlı kapıların çalışma durumları başka bahçe kapı sistemlerinden farklı olmaktadır. Bu türdeki bahçe kapıları açılabilen, kapanabilen birkaç kanat ve bu kanatların sabitlenmiş olduğu kenar direklerinden meydana gelmektedir. Kanatlı kapı motoru seti sayesinde bir kapı belirlenmiş yönlere doğru açılma kapanma yaparak giriş ve çıkışlarda kolaylık sağlamaktadır. Yine bu kapılar sayesinde giriş ve çıkışlarda meydana gelecek durumlar kontrol altına alınabilmektedir. Kapı kanatları genellikle demir ferforjeler üzerine montaj edilmektedir. Bundan dolayı kapı kanat ağırlıkları artmaktadır. Kapı ferforjeleri hakkında motoru montaj edecek olan kişiye önceden bilgi verilmesi gerekmektedir.

Kanatlı Kapı Motoru İşlevi

Kanatlı kapı motoru seti içerisinde bulunan motorlar ve kart ünitesi sayesinde motorun dişli mekanizmaya hareket vermesi sonucu kapıyı hareket ettirmekte olan mekanizmalardır. Motor setinin iki ucunda fotosel bulunmaktadır. Bu fotoseller kanatlı kapının arasına canlı veya cansız bir şey girdiğinde bunların sıkışmasını engellemek için vardır. Kanatlı kapı motoru seti kumandalar yardımıyla veya otomatik olarak çalışabilmektedir. Kapıların açılacağı zaman önünde hiçbir nesne bulunmaması gerekir. Kapının motorunda bulunan sensörler bunu fark ettiğinde açılma işlemini durduracaktır ancak yine de dikkatli davranılması gerekmektedir.

Kanatlı Kapı Motoru Seçerken Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

Kanatlı kapı motoru seti seçerken kapının ağırlığı ve kapının uzunluğuna göre seçim yapmak gerekmektedir. Yanlış seçilen motorlar uzun ömürlü olmayacaktır. Yanlış seçimlerle tercih edilen motorlar kullanıcıların isteklerini yerine getirmekte yetersiz kalacaktır. Açılma hızlarının ayarlandığı motor setleri ve sabit hızlarda hareket etmeyi sağlayan motor setleri de vardır. Kullanıcı kanatlı kapı motoru seçerken bu iki farklı özellikteki motor çeşidini de göz önüne almalıdır. Eskimiş olan kapılara kanatlı kapı motoru takarken bazı kontroller yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Kanatlı kapı manuel olarak kolayca hareket ettirilebilir. Eğer ki kapı hareket etmiyorsa kapının tekerleklerine ver raylarına bakmak gerekir. Kanatlı kapının tekerlekleri değiştirilip veya ray tamiri yapıldıktan sonra kanatlı kapı motoru seti takılması gerekmektedir. Bu motorlar uygun olan yere kaynatma yaparak ya da vidalanarak montajı yapılmaktadır.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir