Dairesel Kapı Motoru


Dairesel Kapı Motorları, bahçe kapılarında özellikle fiziksel şartların el vermediği yerlerde kullanılan kapılarda kullanılan tipteki motorlardır.

Kapılara ve motorlara bu ismi verilmesinin nedeni kapıların daire şeklinde olmasından daha ziyade, kapıların açılma esnasında gösterdikleri davranış ile alakalıdır.

Kapı açılmaya başladığında saatlerde bulunan yelkovana benzer bir hareket oluşturarak daire şeklinde bir yörünge çizer.

Bu yüzden diğer kapılardan hem kullanılan motor şekli olarak hem de, kullanılan alanlar olarak değişiklik gösterir.

Bu tür üretilen kapıların asıl amacı yana doğru hareketin sağlayamayacağı alanlara çözüm sağlamaktır. Yana hareket yerine çeyrek hatta bazı durumlarda neredeyse yarım daire şeklinde hareket ederek bahçe giriş ve çıkışları kontrol altında tutulur.

Dairesel kapı motorları seçilirken kapı kanatlarının ağırlığı, çalışma sıklıkları gibi değişkenler mutlaka göz önüne alınmalıdır. Bu tip konuların yanında kanat uzunluğu da ayrıca bir önem taşır. Kapı kanadı tek bir parçadan oluşabileceği gibi iki kanattan oluşan bir kapı sistemi de kullanılabilir.

İki kanattan oluşan bir kapı için iki adet kapı motoru kullanılması gerekmektedir. Bu kapı motorları da kendi içerisinde senkronize olarak çalışabilmekte ve tek bir kapı gibi hareket edebilmektedir.

Dairesel tip kapı motorları genelde fotosel sistemleri ile entegre şeklinde kullanılır. Kapı içeriye doğru açılırken, açılacak yönde herhangi bir engel olmaması gerekmektedir. Eğer kapının açma kapanma esnasında kapının önünde bir engel olursa bunu fotosel sayesinde tespit edip, açma kapanma işlemi geçici olarak durabilir.

Otomatik açılma yapılacağı için de, kapıya bağlı bir fotosel, içeriden dışarıya doğru hareketleri önceden tespit ederek, kapı önüne gelmeden kapının açılması için, belirli bir mesafe de konumlandırılması gerekmektedir.

Her türlü dairesel kapı motoru ihtiyaçlarınızda firmamızı arayabilir, sorularını yöneltebilir, satın alma için teklif isteyebilir veya servis ihtiyaç taleplerinizi bize iletebilirsiniz.galleria-igea-zoom-04-570x282

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir